certyfikaty


Certyfikaty ekologiczne to symbole umieszczane na produktach, dzięki którym konsumenci mogą mieć pewność, że wybierane przez nich towary są przyjazne środowisku.




Certyfikat Nordic Ecolabel (Nordycki Łabędź) 


System został wprowadzony w 1989 roku przez Skandynawską Radę Ministrów (Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja). W 1997 dołączyła również Dania. W ramach skandynawskiego systemu oznaczeń ekologicznych zostały opracowane kryteria ekologiczne dla 65 grup produktów. Można wśród nich wymienić różne typy papieru i produktów z niego wytwarzanych (np. filtry do kawy, koperty), produkty chemiczne używane w gospodarstwie domowym, kosmetyki (mydła i szampony), materiały budowlane, różne typy pieców, urządzenia biurowe, sprzęt AGD, różne rodzaje baterii, drewniane meble, hotele i żarówki. Lista wszystkich produktów które mogą być oznaczone skandynawskim eko-znakiem oraz kryteria dla tych produktów znajduje się na stronie internetowej organizacji SIS Miljömärkning AB. Produkty musza być sprawdzone pod względem zgodności przy użyciu metod takich jak: próbki z niezależnych laboratoriów, certyfikatów oraz wizyt kontrolnych. Znak przyznawany jest na 3 lata, po upływie których ponownie sprawdzana jest zgodność towaru z kryteriami, a kryteria są z kolei dostosowywane do aktualnego poziomu technologicznego.
Więcej informacji: http://www.svanen.se/en/



Eco Cert

Firma EcoCert SA jest oficjalnie uznaną jednostką kontrolującą i wydającą certyfikatypotwierdzające spełnianie wymogów dla produktów ekologicznych. EcoCert ma swojeprzedstawicielstwa we Francji, Niemczech, Belgii, Włoszech, Portugalii i Hiszpanii, które są powołanedo wydawania certyfikatów i prowadzenia kontroli nad firmami europejskimi. Aktualnie EcoCert wykonuje też usługi w zakresie kontrolowania i certyfikacji w około 70 krajach poza UE, na wszystkich kontynentach. EcoCert Kupując produkty z certyfikatem EcoCert masz pewność, że ich czystość "ekologiczna" jest potwierdzona. Znak ECOCERT cieszy się reputacją i zaufaniem zarówno wśród konsumentów, jak i producentów wyrobów naturalnych.
Od 2002 roku firma EcoCert zajmuje się kontrolowaniem jakości kosmetyków ekologicznych.
Dla celów certyfikacji kosmetyków, EcoCert wyróżnia dwa rodzaje kosmetyków:
- kosmetyk naturalny (natural cosmetic) - minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego, zawiera maksymalnie 5% składników syntetycznych.
- kosmetyk naturalny i ekologiczny (natural and organic cosmetic) - minimum 95% składników musi być pochodzenia naturalnego oraz przynajmniej 50% surowców naturalnych pochodzi z upraw ekologicznych, zawiera maksymalnie 5% składników syntetycznych. ECOCERT wymaga, by na każdym certyfikowanym produkcie podana była ilość składników pochodzenia naturalnego i ilość składników pochodzących z kontrolowanych upraw ekologicznych.  http://www.ecocert.com/en/



Vegan

Znak "Vegan" jest znakiem handlowym należącym do Towarzystwa Wegańskiego (ang. Vegan Society). Jest to organizacja charytatywna zarejestrowana w Wielkiej Brytanii w celu promowania weganizmu. Filozofia ta ma na celu szerzenie i promowanie rozwoju i użytkowania produktów alternatywnych pochodzenia niezwierzęcego dla dobra ludzkości, zwierząt i środowiska. W terminologii żywieniowej oznacza to rezygnację ze wszystkich produktów, które w całości lub częściowo pochodzą od zwierząt.
Jeżeli produkt posiada znak "Vegan" oznacza to, że żaden ze składników użytych do jego produkcji nie jest pochodzenia zwierzęcego.  https://www.vegansociety.com/



NaTrue

NaTrue to międzynarodowa jednostka certyfikująca i zrzeszająca firmy zajmujące się produkcją kosmetyków naturalnych. Założona została w 2007 r. i ma siedzibę w Brukseli.
W odpowiedzi na badania przeprowadzone wśród konsumentów w Niemczech zostały wyróżnione trzy poziomy jakości produktów naturalnych według NaTrue. Dla każdego poziomu istnieją dokładne kryteria dotyczące zawartości składników naturalnych oraz składników naturalnych pochodzących z upraw ekologicznych. Poziomy zostały oznaczone gwiazdkami, co sprawia, że są łatwe do rozpoznania przez klientów na całym świecie.
Kosmetyki z jedną gwiazdką spełniają wszystkie podstawowe wymagania dla naturalnych składników (także BDIH). Kryteria określają też, które z procesów produkcji są zakazane, by zapewnić odpowiedni sposób produkcji kosmetyków naturalnych. Z racji istnienia indywidualnych grup produktowych dokładna - minimalna i maksymalna ilość składników zawartych w produktach konkretnej grupy też jest ściśle określona. Np. kryteria, które stosuje się do mydeł różnią się od tych, które się stosuje się dla szamponów i kremów. Ten poziom ze swoimi kryteriami jest najbardziej zbliżony do kryteriów BDIH.
W kosmetykach z dwoma gwiazdkami 70% naturalnych składników pochodzenia roślinnego, bądź zwierzęcego musi pochodzić z kontrolowanej ekologicznej produkcji bądź/i kontrolowanych "dzikich" zbiorów zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej.
W kosmetykach oznaczonych trzema gwiazdkami 95% naturalnych składników pochodzenia
roślinnego lub zwierzęcego musi pochodzić z kontrolowanej ekologicznej produkcji. Etykieta z 3 gwiazdkami to prawdziwe wyzwanie dla producentów kosmetyków ekologicznych! http://www.natrue.org/



Not Tested On Animals

Taki znak na produkcie oznacza, że poszczególne jego składniki i działanie całego preparatu nie były testowane na zwierzętach. Co więcej produkt ten nie zawiera składników pochodzących z martwych zwierząt; może on jednak zawierać składniki pochodzące od zwierząt żywych, np. wosk  pszczeli, miód, produkty mleczne, lanolinę.
Jeśli chodzi o inne kosmetyki nie posiadające takiego oznaczenia, to musimy mieć świadomość, że w przemyśle kosmetycznym przeprowadza się stale eksperymenty z chemikaliami - po to, by opracować coraz to nowsze konserwanty, wynaleźć nowy zapach lub odkryć nowy, modny kolor.
Takie środki chemiczne zawarte są w kosmetykach pielęgnacyjnych: kremach do rąk i twarzy, kredkach do ust, wodach do pielęgnacji twarzy, dodatkach do kąpieli, mydłach, szamponach, pudrach, kosmetykach do przeciwsłonecznej ochrony skóry, jak też w kosmetykach dekoracyjnych jak tusz do rzęs, farby do włosów, cienie do powiek, itd.
Zanim kosmetyki trafią na rynek dokonuje się prób, czy nie są one trujące lub czy nie podrażniają skóry lub śluzówki. Ponadto sprawdza się czy środek, który styka się ze skórą, nie wyzwala alergii lub trądziku. Inne próby prowadzą do stwierdzenia, czy testowany środek nie wykazuje działania rakotwórczego lub zakłócającego cechy genetyczne oraz czy nie wpływa ujemnie na płodność i rozwój potomstwa.
W konkretnych przypadkach bada się ponadto, czy i w jakim stopniu środki zastosowane zewnętrznie są wchłaniane przez ciało, jak rozkładają się w organizmie i czy ewentualnie zmieniają się i jak są wydalane. Wszystkie te badania prowadzone są do dziś na zwierzętach...



BDIH

Oznaczenie BDIH na opakowaniu kosmetyku jest gwarancją kontrolowanego, naturalnie czystego produktu, nie gwarantuje natomiast, iż produkt jest ekologiczny. Produkt ekologiczny natomiast zawsze będzie produktem naturalnym.
Certyfikat BDIH - "kontrolierte naturkosmetik" na produktach oznacza, że do produkcji tych kosmetyków używane są naturalne surowce takie jak: jak oleje roślinne, tłuszcze i wosk, ekstrakty ziołowe i wody kwiatowe, olejki eteryczne i substancje zapachowe z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Ponadto produkt opatrzony certyfikatem BDIH daje nam gwarancję, iż producent nie wykonuje testów na zwierzętach w całym cyklu produkcji kosmetyku.
Kryteria, jakimi kieruje się BDIH przy nadawaniu certyfikatu dla kosmetyków naturalnych znajdziecie na stronie https://www.kontrollierte-naturkosmetik.de/e/index_e.htm


Certyfikat Der Blaue Engel - (Błękitny Anioł)


To etykieta ekologiczna z Niemiec ceniona także w innych krajach Europy. Ten system certyfikacji powstał z inicjatywy niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 1977 roku jako pierwszy w Europie! Kryteria znaku opracowuje specjalne jury złożone z przedstawicieli biznesu, ochrony środowiska i nauki. Obecnie certyfikacja znakiem "Der Blaue Engel" obejmuje 75 grup produktów i dotyczy około 4000 różnorodnych wyrobów (m.in. telewizorów, baterii, farb i lakierów). Certyfikat przyznawany jest produktom o najlepszej charakterystyce środowiskowej spośród innych artykułów z tej samej grupy towarów, które zaspokajają te same potrzeby. Podstawę środowiskowej oceny stanowi uproszczona analiza cyklu życia produktu, obejmująca produkcję, użytkowanie produktu i zagospodarowanie odpadów. W ocenie, oprócz zanieczyszczenia trzech podstawowych elementów środowiska (powietrza, wody, gleby), bierze się pod uwagę także hałas oraz możliwość powstawania substancji szczególnie niebezpiecznych. Bezpieczeństwo użytkowania oraz wygoda i estetyka wykonania stanowią kryteria pomocnicze. Znakowi graficznemu towarzyszy krótkie wyjaśnienie proekologicznego charakteru oznaczonego produktu. Czas trwania licencji certyfikacyjnej wynosi maksymalnie 3 lata.
Więcej informacji: http://www.blauer-engel.de/en/index.php



Certyfikat EU Ecolabel (Europejska Stokrotka)

Jest wielobranżowym oznaczeniem stosowanym w Unii Europejskiej w 1992 roku. Oznaczenie europejskie posiada najszerszy zasięg geograficzny ze wszystkich eko-znaków. Można je uzyskać w każdym z krajów członkowskich Wspólnot, a także w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie. Etykieta jest dowodem, że produkt został wyprodukowany z troską o środowisko i nie zawiera substancji niebezpiecznych. Proces certyfikacji dotyczy całego cyklu życia produktu, od pozyskania surowców, przez produkcję, dystrybucję, aż do pozbycia się produktu. Stokrotkę można znaleźć na żarówkach, telewizorach, pralkach, komputerach osobistych, zmywarkach do naczyń, detergentach do zmywarki, farbach i lakierach, środkach czyszczących. O przyznanie europejskiego ekoznaku mogą wystąpić producent, importer, usługodawca i dystrybutor produktu na dowolnym rynku europejskim Wniosek o jego przyznanie powinien być złożony w kraju w którym produkt zostaje po raz pierwszy wprowadzony do obrotu. Oznaczenie uzyskane w jednym z krajów Wspólnoty jest ważne na terenie pozostałych krajów Unii Europejskiej.
Więcej informacji: http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/index_en.htm



Certyfikat FSC

FSC - Forest Stewardship Council to międzynarodowe stowarzyszenie skupiające instytucje przyrodnicze, zrzeszenia leśników, właścicieli i zarządców     lasów, firmy przetwórstwa drzewnego oraz osoby prywatne zainteresowane ochroną lasów. Na produktach wytworzonych z drewna pochodzącego z lasów spełniających wypracowane przez FSC standardy dobrej praktyki drzewnej, możemy znaleźć logo systemu FSC. Utwierdza ono każdego konsumenta w przekonaniu, iż wyrób ten jest wykonany z drewna wiadomego pochodzenia. Kupując taki wyrób, przyczyniamy się do pośredniego dbania o gospodarkę leśną, system jego ochrony ekologicznej i dajemy przykład respektowania zasad ochrony przyrody. System FSC obejmuje dwa typy certyfikacji: Certyfikat Prawidłowej Gospodarki Leśnej (FSC FM) dla właścicieli lasów oraz Certyfikat kontroli pochodzenia produktu (FSC CoC) dla firm przemysłu drzewnego, który umożliwia kontrolę pochodzenia surowca z certyfikowanych lasów we wszystkich produktach oznakowanych znakiem FSC.
Więcej informacji: http://www.pl.fsc.org



Certyfikat PEFC

PEFC (The Programme for Endorsement of Forest Certification) to organizacja pozarządowa utworzona by wspierać zrównoważoną gospodarkę leśną. Ocenia ona i weryfikuje państwowe systemy leśne wg standardów krajowych, akredytowanych przez PEFC. Certyfikat konkurencyjny dla FSC. Oba są jednak na tyle rozpowszechnione, że często produkt posiada oba certyfikaty. Kupując produkty z tym oznaczeniem wspierasz odpowiedzialną gospodarkę leśną, nie przyczyniasz się do niszczenia drzew i nie wspierasz przedsiębiorstw łamiących prawa człowieka. Znak ten oznacza, że produkt, całość lub część surowca użytego do jego produkcji pochodzi z lasów z certyfikatem PEFC.
Więcej informacji: http://www.pefc.org/



Certyfikat GOTS

Najpopularniejszy obowiązujący standard dla producentów tekstyliów z włókien organicznych. By otrzymać certyfikat należy spełnić wysokie wymagania dotyczące całego procesu produkcji od surowca do produktu finalnego, ale także wyśrubowane kryteria środowiskowe i społeczne. Tylko wyroby zawierające min. 95% certyfikowanych włókien organicznych mogą ubiegać się o certyfikat GOTS „organic” tzw. Level I. Natomiast produkty zawierające min. 75% certyfikowanych włókien organicznych mogą otrzymać jedynie oznaczenie „made with organic” czyli tzw. Level II. Kryteria są ustalone dla wyrobów z włókna, przędzy oraz materiałów i ubrań. Dotyczą całego procesu produkcji, przetwarzania, pakowania, znakowania, eksportu, importu oraz dystrybucji wszystkich produktów naturalnych za wyjątkiem produktów ze skóry.
Więcej informacji: http://www.global-standard.org/the-standard/general-description.html



Certyfikat FAIR TRADE

Fairtrade, w Polsce znany również pod nazwą "Sprawiedliwy handel", to nazwa ruchu społecznego oraz systemu certyfikacji i oznaczania produktów. Celem organizacji jest wspieranie rozwoju ubogich krajów Globalnego Południa. Produkty Fair Trade są gwarancją godziwych zarobków producentów, szacunku w relacjach handlowych, niewykorzystywania pracy dzieci oraz odpowiedzialności ekologicznej.
By dowiedzieć się jakie wymagania musi spełnić producent by móc posługiwać się tym certyfikatem warto wejść na stronę: http://www.fairtrade.org.pl



Certyfikat FAIR WEAR

Ten certyfikat wystawiany jest przez organizację pozarządową, powstałą w 1999 roku, która za cel postawiła sobie poprawę warunków pracy firm działających w branży odzieżowej i tekstylnej. Fundacja weryfikuje czy firmy członkowskie (w 2010 r. było to już 50 firm z Europy i krajów, w których produkuje się dużo odzieży, tj. Chin, Indii, Bangladeszu i Turcji) wprowadziły w życie kod dobrych praktyk. Kod dobrych praktyk zawiera 8 jasno sprecyzowanych podpunktów obowiązujących każdego członka Fair Wear Foundation. Obowiązuje on firmy uczestniczące w całym łańcuchu produkcyjnym, dlatego też firmy należące do Fundacji Fair Wear muszą spełniać surowe kryteria i wdrożyć wspólny system zarządzania.
Więcej informacji: http://fairwear.org/about



Soil Association Organic

Organizacja Soil Association została założona w 1946 roku, obecnie jest wiodącą jednostką certyfikującą produkty ekologiczne w Wielkiej Brytanii. Ponad 80% produktów ekologicznych w Wielkiej Brytanii jest oznaczonych tym znakiem, który jest najbardziej rozpoznawalnym wśród konsumentów znakiem dla produktów ekologicznych.
Znak Soil Association Organic na produkcie oznacza, że spełnia on najwyższe wymagania dotyczące rolnictwa ekologicznego, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska. Wymagania te opracowane zostały przez organizację Soil Association. Standardy Soil Association są zgodne z normami UE. W wielu przypadkach jednak są bardziej szczegółowe, np. jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, wykorzystanie pestycydów, nawozów i GMO.
Oprócz standardów związanych z rolnictwem ekologicznym, Soil Association opracowała normy dotyczące ochrony przyrody, hodowli ryb, ubrań i tekstyliów oraz produktów kosmetycznych.



Rolnictwo Ekologiczne

Kupując wyroby ze znakiem rolnictwa ekologicznego mamy gwarancję, że wytworzone zostały metodami naturalnymi w czystym i bezpiecznym środowisku, bez nawozów sztucznych i syntetycznych środków ochrony roślin, antybiotyków, hormonów wzrostu i genetycznie modyfikowanych organizmów. Rolnictwo ekologiczne dzięki wykluczeniu pestycydów i nawozów sztucznych nie powoduje zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych, ogranicza wypłukiwanie składników pokarmowych z gleby, sprzyja różnorodności biologicznej, wymaga niewielkich nakładów energii i wytwarza żywność wysokiej jakości.
Zadaniem rolnictwa ekologicznego jest nie tylko produkcja żywności i innych wyrobów w zrównoważonym środowisku przyrodniczym, ale także ochrona i dbałość o jakość całego środowiska naturalnego, w którym rolnictwo funkcjonuje oraz zapewnienie dobrych warunków dla zwierzątgospodarskich i hodowlanych.



Pętla Mobiusa

Czyli tzw. znak recyklingu, za pomocą liczby umieszczonej w środku pętli, informuje ile procent surowców wykorzystanych do produkcji pochodziło z recyklingu. Czasami pod spodem widnieje również nazwa materiału.
Więcej informacji: http://en.wikipedia.org/wiki/Recycling_symbol

Copyright © 2019 ecobabka na tropie...