ciekawostki



12.04.2019

Drugie życie odpadów - reklamówki z resztek homarów!

Tak, dobrze widzicie. Usłyszałam o tym ostatnio, jest to nowatorski pomysł grupy młodych Londyńczyków The Shellworks, która szuka alternatywy dla plastiku.
Po tym jak w produkcji toreb udało się wykorzystać odpadki, teraz w planach mają także produkcję innych jednorazówek.
Materiałem podstawowym są resztki homara, a dokładniej jego skorupa, która i tak nie jest jadalna, marnowana i wyrzucana na śmietnik. W skorupach znajduje się cenny biopolimer zwany chityną (wykorzystywany do produkcji kosmetyków, czy suplementów diety). Skorupa homara zawiera najwięcej chityny bo ok 30-40%.
Technicznie wygląda to tak, że młodzi chemicy z Shellworks, oddzielają skorupę od mięsa, potem za pomocą kwasów usuwają warstwę minerałów i białka. Z tak przygotowanego tworzywa produkują torebki.
Produkt jest odporny na bakterie i grzyby co oznacza, ze można w nim przechowywać żywność. Po zużyciu nadaje się jako nawóz, więc taką reklamówkę można wyrzucać na kompost.
Pomysłodawcy produktu wyliczyli, że tylko z sieci dziewięciu restauracji w Londynie wyrzuca 375 ton muszli skorupiaków rocznie, a z takiej ilości można wyprodukować aż 7,5 mln reklamówek.

Jaki się na to zapatrujecie, ciekawe prawda?!


14.04.2019

Ekologiczne biodegradowalne słomki z Polski i polskiej słomy :)

Produkt Strooo jest w 100% naturalny powstaje w trakcie uprawy zboża, niestety proces produkcji jest długotrwały i nie do końca opłacalny, wszystko jest zależne tak naprawdę od pogody i dodatkowo wymaga dużego wysiłku.
Najpierw trzeba zasiać zboże, poczekać aż wzejdzie, a zbieranie musi odbywać się ręcznie, ponieważ jeśli jakiś sprzęt by wjechał na pole to wszystko by poniszczył. Mimo wszystko bardzo interesująca alternatywa. Produkt jest trwały nie rozpuszcza się w żadnym napoju. Przecież kiedyś nie było innych słomek niż takie, tylko pewnie zastosowanie miały inne niż nasze drinki z palemką ;P


10.06.2019
Plastik Stop!

Kanada idzie eko śladem Unii Europejskiej i chce zrezygnować z plastikowych słomek, toreb, widelcy czy noży.
Kanadyjski rząd planuje wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży jednorazowego plastiku do 2021 r.. Premier Justin Trudeau przekonuje, że w ten sposób chce działać na rzecz ochrony oceanów przed plastikowymi odpadami. Zgadza się z opiniami ekologów, którzy alarmują że zanieczyszczenie plastikiem osiągnęło poziom krytyczny i potrzebna jest szybka reakcja. Z danych kanadyjskiego rządy wynika ze mieszkańcy tego kraju wyrzucają codziennie ponad 34 mln plastikowych toreb...
Ciekawe kiedy my doczekamy się takiej realne zmiany? Mimo ze Parlament Europejski zadeklarował ze od 2021 roku na terenie całej wspólnoty zakazane będą plastikowe jednorazówki wiemy jak to wychodzi w praktyce.
W Polsce prekursorem ekologicznej rewolucji jest Wałbrzych :) od maja to pierwsze miasto w Polsce i drugie w Europie gdzie w urzędach, miejskich spółkach, czy podczas lokalnych imprez obwiązuje zakaz używania plastikowych słomek, talerzy czy sztućców. do takich inicjatyw przyłączają się kolejne samorządy :) Brawo!


Copyright © 2019 ecobabka na tropie...